Pod koniec 2013 roku, w związku z rozbudową ośrodka uruchomiony został Oddział dzienny diagnostyki, profilaktyki i rehabilitacji geriatrycznej, mogący obsłużyć do 60 osób na dobę, oraz Oddział dzienny rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku. Celem Oddziału Diagnostyki, Profilaktyki i Rehabilitacji geriatrycznej ma być szybka i skuteczna diagnostyka schorzeń oraz ocena zagrożenia niepełnosprawnością oraz zapobieganie wystąpieniu dużych zespołów geriatrycznych (upośledzenie mobilności, zaburzenia chodu, równowagi, upadki i urazy, nietrzymanie zwieraczy, niedożywienie, zaburzenia nastroju i funkcji poznawczych, zespoły jatrogenne), a w przypadku ich obecności poprawa stanu funkcjonalnego. Realizacja Projektu w takiej skali, szkolenie personelu medycznego, rozpowszechnienie wyników Projektu pozwoli na późniejsze wykorzystanie jego schematu w innych ośrodkach w Polsce i na świecie.
Pacjenci Oddziału Diagnostyki, Profilaktyki i Rehabilitacji Geriatrycznej uczestniczyć mogą w 3-tygodniowych cyklach diagnostyczno-profilaktycznych, które zakończy się przygotowaniem i przekazaniem pacjentowi i jego rodzinie kompleksowych zaleceń opracowanych w ramach teamu terapeutycznego. Przygotowano kilka typowych modeli diagnostyki i usprawniania, mających możliwość dostosowania cyklu do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
W zależności od wyników badań lekarskich - dodatkowych i specjalistycznych przeprowadzonych na początku cyklu, uczestnicy projektu będą w dalszej części cyklu poddani terapii nastawionej na profilaktykę pierwszorzędową lub drugorzędową. Rehabilitacja geriatryczna będzie dobierana indywidualnie stosownie do potrzeb pacjenta.
Z uwagi na specyfikę i założenia niniejszego Projektu w realizację zaangażowani będą przedstawiciele następujących zawodów medycznych i specjalności:
lekarze rehabilitacji medycznej,
lekarze specjaliści chorób wewnętrznych,
lekarze specjaliści geriatrii,
lekarze kardiolodzy,
lekarze okuliści,
psychologowie,
fizjoterapeuci,
pielęgniarki,
terapeuci zajęciowi.