Fizjoterapia mięśni dna miednicy
Mięśnie dna miednicy pełnią bardzo ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu każdego człowieka – odpowiadają m.in. za prawidłową topografię narządów miednicy mniejszej oraz prawidłowe funkcjonowanie układów moczowego, płciowego i pokarmowego.
Są to mięśnie głębokie, niewidoczne na zewnątrz, wykonujące niewielkie ruchy, ale są niezwykle istotne w codziennym życiu. Dzięki ich elastyczności i prawidłowej pracy człowiek może zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne (mikcja i defekacja) oraz seksualne (erekcja, orgazm).
Nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy (hipotonia lub hipertonia) może skutkować m.in. problemami z trzymaniem moczu, gazów, kału. Człowiek nie panuje nad swoimi potrzebami. U kobiet ciężarnych i po porodach naturalnych mięśnie te są osłabione, rozciągnięte, często skutkiem tego jest problem nietrzymania moczu.
W takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie terapii tych mięśni, która ma na celu przywrócenie prawidłowej elastyczności mięśni i powrót prawidłowych funkcji układu moczowo-płciowego.
Wskazania do terapii:
- nietrzymanie moczu
- wysiłkowe (kaszel, kichanie, śmiech, potknięcie powoduje mimowolne popuszczanie moczu)
- z parcia (nagły przymus oddania moczu)
- pęcherz nadreaktywny (zbyt częste oddawanie moczu w małych ilościach)
- nietrzymanie gazów lub kału
- zaparcia, biegunki
- problemy z oddaniem moczu
- uczucie zalegania moczu
- opadanie narządów miednicy
- problemy seksualne – brak erekcji, ból podczas stosunku
- przebyta ciąża i poród naturalny – wskazana wizyta profilaktyczna, aby ocenić pracę mięśni i zapobiec ewentualnemu nietrzymaniu moczu
- przygotowanie do zabiegów ginekologicznych oraz fizjoterapia po zabiegu
Zaburzenia w pracy mięśni dna miednicy dotyczą kobiet i mężczyzn, nie zależnie od wieku. W grupie zwiększonego ryzyka są kobiety po porodach naturalnych (dwa i więcej, szczególnie, gdy waga urodzeniowa dziecka była powyżej 4kg), kobiety i mężczyźni w starszym wieku, sportowcy, osoby po przebytych zabiegach w obrębie jamy brzusznej i miednicy.
TERAPIA MM. DNA MIEDNICY:
- szczegółowy wywiad, rozmowa z pacjentem o problemie
- badanie wydolności mięśni
- nauka prawidłowego uaktywnania/rozluźniania mięśni dna miednicy
- ćwiczenia/elektrostymulacja
- nauka prawidłowej pozycji mikcji i defekacji
- ćwiczenia oddechowe – prawidłowy oddech warunkuje prawidłową pracę mięśni dna miednicy
- intymna atmosfera